KoronaCzeska.pl

Korona czeska CZK

Korona czeska jest jedną z najpopularniejszych walut w naszym kraju. Wynika to z naszego sąsiedztwa, bliskich relacji oraz walorów turystycznych i biznesowych Czech z punktu widzenia Polaków.

Korona czeska CZK

Korona czeska jest legalną walutą Czech. Została wprowadzona w obecnej postaci w 1993 roku i jako taka jest jedną z najmłodszych w Europie. Emitentem korony czeskiej jest Narodowy
Bank Czech.

Podział korony czeskiej

Korona czeska ma symbol CZK  i formalnie dzieli się na 100 halerzy. Formalnie, bo tak naprawdę korona czeska jest walutą, która nie ma podjednostki…

Banknoty korony

Banknoty CZK mają następujące nominały:

Monety czeskie

W Czechach są używane następujące monety:

Wykres kursu korony czeskiej

Korona CZK jest walutą stosunkowo mocną w ostatnich latach. Zarówno do złotego jak i innych tzw. twardych walut korona czeska umacniała się w ostatnich latach. Wynika to z mocnych podstaw gospodarczych, niskiej inflacji oraz, szybkiego rozwoju oraz statusu stabilnego, dojrzałego państwa będącego członkiem Unii Europejskiej. Poniższy wykres przedstawia kurs korony czeskiej do euro.


Rezygnacja z korony, wejście do Unii Walutowej

Czesi są wyjątkowo przywiązani do swojej waluty i jeszcze bardziej niż Polacy sceptycznie podchodzą do przyjęcia Euro. Jest to o tyle symptomatyczne, że ich gospodarka jest mniejsza niż polska, jest też mocno powiązana z Niemcami, i dodatkowo wykazuje stosunkowo wysoki udział eksportu (głównie do Niemiec).

Korona czeska w kantorach

Tak popularna waluta, będąca dodatkowo walutą kraju sąsiedzkiego musi być łatwo dostępna w Polsce. I tak rzeczywiście jest. Korony czeskie oferują prawie wszystkie dostępne w Polsce kantory online. Jest też dostępna w wielu kantorach stacjonarnych, szczególnie tych w rejonach graniczących z Czechami.

Więcej na temat korony czeskiej znajdziecie na stronach porównywarki e-kantorów Kurencja.com

Exit mobile version