KoronaCzeska.pl

Co warto zobaczyć w Czechach, czego spróbować i co przywieźć stamtąd

Ze względu na geograficzną bliskość, Czechy stanowią częsty cel podróży naszych rodaków. Polacy chętnie odwiedzają nie tylko Pragę. Czechy mają bowiem do zaoferowania znacznie więcej atrakcji niż tylko praska starówka. Z uwagi na bliskość naszego południowego sąsiada, to właśnie od Czech rozpoczynamy nowy cykl przewodników turystycznych Kurencja.com. W takich opracowaniach przedstawimy informacje pożyteczne dla polskich turystów (m.in. prawne) i opis najważniejszych atrakcji z danego kraju. Pojawią się również porady dotyczące zakupu potrzebnych walut.

Wymień, prześlij korony czeskie

Ogólne informacje o Czechach

Republika Czeska to niewielkie państwo w Europie Środkowej (około 25% powierzchni Polski). Cechuje się ono wyżynno – górskim ukształtowaniem terenu. Na obszarze Czech panuje klimat umiarkowany ciepły, a główne zagrożenia naturalne to powodzie.

Czechy są między innymi członkiem Unii Europejskiej (z uwzględnieniem Strefy Schengen), OECD oraz NATO.

Republika Czeska to demokracja parlamentarna, która cechuje się najwyższym poziomem życia spośród wszystkich państw byłego Bloku Wschodniego.

Czechy są krajem bezpiecznym o niskim zróżnicowaniu dochodów ludności. Na terenie Czech mieszka około 10,5 miliona osób. Tylko 5% z nich posługuje się innym językiem niż czeski. Ekonomicznym, gospodarczym i politycznym centrum kraju jest Praga zamieszkiwana przez 1,3 mln osób. Czechy składają się z trzech krain historycznych – tzw. Czech właściwych, Śląska Czeskiego oraz Moraw.

Walutą obowiązującą na terenie Republiki Czeskiej jest korona (1 PLN = ok. 6 CZK). Obszerny opis korony czeskiej prezentowaliśmy już wcześniej.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Począwszy od 2016 roku, alternatywna międzynarodowa nazwa Republiki Czeskiej to „Czechia”. Taką nazwę znajdziemy m.in. na tablicach informacyjnych dla turystów.

Przeczytaj nasz opis korony czeskiej, który zaprezentowaliśmy na Kurencja.com >

Sprawdź aktualne notowania korony czeskiej względem złotego >



Booking.com

Informacje prawne dla wszystkich turystów

Warto wiedzieć, że Polacy posiadający ważny paszport lub dowód osobisty, mogą przebywać nawet przez 90 dni na terytorium Republiki Czeskiej. Takie ułatwienia są związane z przynależnością Czech do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen. Osoby zamierzające przebywać w Czechach ponad 30 dni, powinny zgłosić ten fakt na posterunku policji ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie). Dopełnienie takiego obowiązku nie jest wymagane jeśli odpowiednie zgłoszenie wcześniej wykonał np. właściciel domu noclegowego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby zamierzające przebywać w Czechach dłużej niż 30 dni, będą musiały zgłosić ten fakt władzom. Po takim zgłoszeniu, pobyt bez zezwolenia można przedłużyć o kolejne 60 dni.

Ułatwienia dla polskich turystów są związane również z możliwością uczestniczenia w publicznym systemie opieki zdrowotnej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawanej przez NFZ. Polacy posiadający kartę EKUZ, w ramach publicznej i dobrze funkcjonującej służby zdrowia, będą leczeni na takich samych zasadach jak Czesi. To nie oznacza jednak całkowitego zwolnienia z kosztów usług medycznych. Przykładowo wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym jest związana z niewielką opłatą wynoszącą 90 koron czeskich. Odpłatność dotyczy również ponadstandardowych usług dentystycznych i pomocy dentysty w stanach nagłych (opłata: 90 CZK). Znacznie wyższe koszty mogą być związane z akcją ratowników górskich oraz transportem chorego Polaka do ojczystego kraju. Czesi nie refundują bowiem takich wydatków. Właśnie dlatego osoby wyjeżdzające do Czech, powinny kupić sobie prywatne ubezpieczenie turystyczne.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polski turysta w Czechach zapłaci m.in. za akcję ratowników górskich oraz transport medyczny do ojczystego kraju. Przed odwiedzeniem południowych sąsiadów, zalecany jest zakup ubezpieczenia turystycznego.

Wymień, prześlij korony czeskie

Ważne informacje dla kierowców

W kontekście wyjazdu do Czech, warto również wspomnieć o pewnych kwestiach, które wydają się szczególnie istotne z punktu widzenia kierowców. Osoby wjeżdżające samochodem na terytorium naszego południowego sąsiada, bezwzględnie powinny pamiętać, że w Czechach dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. W tym względzie czeskie przepisy są bardziej restrykcyjne od polskich. Odmowa badania alkomatem jest traktowana jako argument potwierdzający winę kierowcy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Czeska policja nie toleruje nawet minimalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy, a kary za jazdę „po kieliszku” są dotkliwe.

Warto również wspomnieć o obowiązku używania opon zimowych od 1 listopada do 31 marca. Taki obowiązek nie występuje jeśli droga jest wolna od ciągłej warstwy lodu, śniegu lub szronu, a warunki pogodowe nie wskazują na możliwość pojawienia się wspomnianych utrudnień. W przypadku kolizji drogowych, powiadomienie policji jest wymagane, gdy szacunkowa wartość szkód przekracza 100 000 CZK (ok. 17 000 zł). Warto również pamiętać, że czeska policja słynie z surowego karania za nadmierną prędkość (mandatami do 10 000 CZK). Przekroczenie limitu prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym lub 30 km/h poza terenem zabudowanym, może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech obowiązującym od 1 miesiąca do 6 miesięcy.

Limity prędkości dla samochodów osobowych w Czechach aktualnie wynoszą:

Lokalne znaki mogą oczywiście modyfikować wymienione limity. Warto również wiedzieć, że średnia cena 1 litra czeskiej benzyny, w kwietniu 2018 r. wynosiła 30 koron (ok. 5 zł). Na terenie Czech (podobnie jak w innych krajach unijnych), akceptowane jest polskie ubezpieczenie OC dla kierowców. Nie trzeba zatem wykupywać tzw. Zielonej Karty. Kierowca podróżujący do Czech, musi pamiętać o konieczności posiadania w samochodzie następującego wyposażenia: apteczki pierwszej pomocy, kamizelki odblaskowej i trójkąta odblaskowego, kompletu zapasowych żarówek do wszystkich reflektorów, bezpieczników do auta (min. jeden każdego rodzaju), klucza do kół, podnośnika do auta i koła zapasowego albo kompletu naprawczego do opon.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Czescy policjanci wymagają aby w samochodzie znalazł się np. komplet żarówek oraz zestaw bezpieczników. Kierowca podróżujący do Czech, nie musi natomiast posiadać Zielonej Karty.

Informacje dotyczące płatności  

Można spodziewać się, że korona czeska jeszcze przed dłuższy czas będzie używana u naszych południowych sąsiadów. Są oni bowiem bardzo sceptyczni w stosunku do przyjęcia euro (jeszcze bardziej niż Polacy). Właśnie dlatego czescy politycy nawet nie poruszają tematu związanego z pozbyciem się korony.



Booking.com

W związku z powyższym, osoba wybierająca się do Czech, nie może zrezygnować z zakupu tamtejszych koron. Korony czeskie (za złote lub euro) można łatwo kupić w większych miastach lub miejscowościach turystycznych. Nabycie czeskiej waluty po dobrym kursie nie stanowi również problemu w większych polskich miastach i miejscowościach przygranicznych. Warto zdawać sobie sprawę, że czeską koronę oraz euro (akceptowane w Pradze i miejscowościach turystycznych), sprzedają także liczne serwisy wymiany walut online. Portal Kurencja.com zawsze prezentuje aktualne oferty wymiany EUR oraz CZK i pomaga w jak najtańszym zakupie wymienionych walut.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy zakupie koron na terenie Czech, oprócz kursu trzeba wziąć pod uwagę również ewentualną prowizję za wymianę (np. 2,00% wartości operacji).

Sprawdź, który serwis wymiany walut online najtaniej sprzedaje euro >                                    

Zobacz, gdzie w Internecie najkorzystniej można kupić lub sprzedać korony >

Osoby zamierzające płacić bezgotówkowo(w ramach uzupełnienia dla płatności gotówkowych), na terenie dużych czeskich miast oraz miejscowości wczasowych nie powinny mieć problemów ze znalezieniem bankomatów lub terminali płatniczych (w tym również zbliżeniowych). Takie urządzenia bez problemu akceptują karty VISA, MasterCard lub American Express wydane przez polskie banki. Problemem bywają jednak kursy przeliczeniowe banków i organizacji płatniczych oraz prowizje za przewalutowanie. Co gorsza, polskie banki nie oferują kart płatniczych rozliczanych w koronach czeskich. Dlatego polscy turyści na terenie Czech płacą głównie „debetówką” rozliczaną w PLN, EUR lub USD. Takie rozwiązanie jest akceptowalne pod warunkiem, że bank nie nalicza wysokiej prowizji za przewalutowanie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy płatnościach bezgotówkowych na terenie Czech, karta rozliczana w euro lub dolarze amerykańskim może okazać się lepszym rozwiązaniem niż „plastik” dodawany do konta w złotym.  

Osoby płacące kartą na terenie Czech, powinny pamiętać również o innej kwestii. Chodzi o brak zaokrągleń w przypadku płatności bezgotówkowych. W obrocie gotówkowym ceny są zaokrąglane do 1 korony, ale przy płatnościach elektronicznych nadal uwzględnia się halerze. Dlatego cena tego samego produktu może zależeć od sposobu płatności (wyniesie ona np. 25 CZK przy płatności gotówką i 25,3 CZK przy rozliczeniu bezgotówkowym).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Od 2009 r. na terenie Czech nie są już używane halerze, czyli setne części korony. Dlatego ceny przy rozliczeniu gotówkowym zaokrągla się do 1 CZK. Podobne zaokrąglenia bazowej ceny (np. 25,1 CZK do 25,0 CZK) nie występują w obrocie bezgotówkowym.

Co warto zobaczyć w Czechach?

Praktycznie każda osoba zapytana o czeskie atrakcje turystyczne, w pierwszej kolejności wskaże Pragę. Stolica Czech, która uniknęła poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej, obecnie przyciąga turystów nie tylko z Europy.

Osoba odwiedzająca Czechy, z pewnością powinna obejrzeć najbardziej znane zabytki i miejsca Pragi. Do tej grupy zaliczamy:

Warto wspomnieć, że powyższa prezentacja praskich zabytków ma charakter subiektywny i jest ograniczona objętością naszego przewodnika. W czeskiej stolicy na pewno można znaleźć o wiele więcej ciekawych miejsc oraz budowli. Rodziny mogą być zainteresowane np. odwiedzeniem lokalnego ZOO, które jest uważane za jedno z najlepszych w Europie. Ciekawe miejsca dla siebie znajdą również miłośnicy nocnej zabawy. Praga to miasto z rozbudowaną siecią pubów oraz klubów. Punktem obowiązkowym dla piwoszy jest Muzeum Piwa znajdujące się na terenie praskiego Starego Miasta.

Wymień, prześlij korony czeskie

ZWRÓĆ UWAGĘ: Praga cechuje się obecnością wielu kultowych wręcz kawiarni, restauracji oraz piwiarni. Do tej grupy, można zaliczyć między innymi następujące miejsca: Můj šálek kávy, Café Louvre, U Zlatého tygra, Hostinec U Kocoura, Hostinec U Sádlů.

 

 

 

Praga oczywiście jest niezmiernie ważnym punktem na turystycznej mapie Czech. Ogromnym nadużyciem byłoby jednak sprowadzanie potencjału turystycznego naszych południowych sąsiadów tylko do stołecznego miasta. Republika Czeska o powierzchni cztery razy mniejszej od Polski, może zaproponować wiele innych ciekawych miejsc do spędzania wolnego czasu, rekreacji oraz rozrywki. Jako przykłady można wymienić:

Dla osób stroniących od turystycznego zgiełku, ciekawe będą również niewielkie czeskie miasteczka, w których łatwo można znaleźć wiele historycznych akcentów oraz tradycyjne gospody. Takie miejscowości cechują się również znacznie niższymi cenami (m.in. za nocleg) niż oblegane ośrodki turystyczne.

Wymień, prześlij korony czeskie

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ciekawe zabytki znajdziemy również w niewielkich czeskich miasteczkach. Przykładem jest chociażby miasto Tabor znajdujące się w kraju południowoczeskim.

 


Czego warto spróbować w Czechach?

Dla wielu osób odpowiedź na powyższe pytanie, może ograniczać się tylko do piwa. Złoty trunek oczywiście jest bardzo ważnym elementem czeskiej gastronomii, ale nie można go traktować jako jedynego specjału. Podróż do Czech stanowi dobrą okazję do tego, aby lepiej poznać kuchnię naszych południowych sąsiadów. Pomimo geograficznego sąsiedztwa, jest ona raczej mało znana Polakom. Nasi rodacy podczas pobytu w Czechach, powinni wypróbować między innymi następujące potrawy:

Warto wspomnieć, że w czeskich kawiarniach i restauracjach, znajdziemy również wiele dań typowo austriackich. Jest to dowód wpływu kulturowego, jaki austriacki zaborca miał na Czechów. Nasi południowi sąsiedzi bronili się przed germanizacją i popularyzacją katolicyzmu, ale w sferze kulinariów nie stawiali już takiego oporu.

W przypadku Czech, osobną kwestią jest oczywiście piwo. Turyści z Polski powinni na miejscu spróbować lanego piwa najbardziej znanych czeskich marek. Chodzi o następujące marki: Pilsner Urquell, Budvar, Staropramen, Velkopopovický kozel, Radegast, Gambrinus oraz Primátor. Spore możliwości mają również miłośnicy piw z małych browarów. Liczba takich lokalnych fabryk piwa jest mniejsza niż przed laty, ale nadal można znaleźć cenione przez piwoszy marki regionalne. Przykładem jest chociażby Schwarzenberg oraz Protivínský Granát. Niezależnie od swoich piwnych preferencji, przynajmniej raz podczas pobytu w Czechach warto napić się piwa beczkowego, które nie zostało poddane pasteryzacji oraz transportowi. Niektóre browary (np. Browar Svijany w Czeskim Raju) oferują możliwość spróbowania właśnie takiego naturalnego piwa. Przy okazji warto wspomnieć, że czeskie piwa na ogół mają mniej alkoholu niż polskie. Ich średnia zawartość alkoholu oscyluje na poziomie 3,5% – 5,0%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku czeskich piw, wartość procentowa na etykiecie oznacza udział ekstraktu chmielowego, a nie stężenie alkoholu. Czeskie piwo z oznaczeniem 10%, będzie miało w składzie tylko 3,5% alkoholu. Oczywiście w ofercie dostępne są również mocniejsze czeskie piwa.

Co warto przywieźć z Czech?

Wiele osób odwiedzających Czechy, zastanawia się nad możliwością zakupu pamiątek oraz ciekawych produktów. Bardzo duże pole do popisu mają przede wszystkim piwosze. Takie osoby bezpośrednio w sklepach funkcjonujących przy browarach, mogą zakupić niepasteryzowane piwo beczkowe w większych ilościach. Oczywiście możliwy jest też łatwy zakup zwykłych butelkowanych piw z bardzo różnych browarów. Spory wybór piw znajdziemy nawet w miastach położonych blisko polskiej granicy (np. w Czeskim Cieszynie). Osoby zamierzające kupić piwo w Czechach, powinny skupić się głównie na testowaniu produktów z małych browarów. Jest to praktyczne podejście, bo popularne czeskie piwa takie jak na przykład Velkopopovický kozel, bez większych problemów można kupić w Polsce. W przypadku piw z lokalnych czeskich browarów, sytuacja czasem wygląda nieco inaczej.

W nawiązaniu do zakupów alkoholu w Czechach, warto wspomnieć również o tamtejszym sztandarowym wyrobie, czyli Becherovce. Ten ziołowy likier o pilnie strzeżonej recepturze jest najbardziej znanym czeskim produktem gorzelniczym. Butelkę Becherovki można kupić też na terenie Polski, ale w czeskich sklepach jej znalezienie będzie łatwiejsze, a ceny bywają niższe. Podobna sytuacja dotyczy również absyntu produkowanego w Czechach.



Booking.com

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polacy wracający z Czech, bez akcyzy mogą wwieźć do Polski alkohol na użytek własny w ilości nieprzekraczającej następujących limitów: 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina alkoholizowanego, 90 litrów wina (w tym do 60 litrów wina musującego) oraz 110 litrów piwa.

Rodacy odwiedzający Czechy, czasem kupują również charakterystyczne produkty spożywcze. W czasach PRL-u, wyprawy na teren Czech były okazją do zakupu lepszej jakościowo żywności. Teraz polskie wyroby co najmniej dorównują czeskim odpowiednikom. Mimo tego wielu Polaków nadal ma sentyment do tradycyjnych czeskich produktów. Przykładem może być:

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektóre czeskie produkty spożywcze czasem mogą być dostępne w polskich supermarketach. Stanowią one jednak rzadkość. Dlatego miłośnicy takich produktów jak np. czekolada Studentská, podczas wizyty u południowych sąsiadów powinni zrobić mały zapas (o ile nie chcą robić zakupów przez Internet).

Oprócz produktów spożywczych, z Czech warto przywieźć również bardziej trwałe pamiątki. Miłośnicy rękodzieła na pewno będą mieli spory wybór. Paniom z pewnością można polecić ozdobne kamienie wydobywane na terenie Czech. Ceniony jest na przykład zielony mołdawit (wełtawit) z południa Czech. Ciekawe minerały (w postaci surowej, szlifowanej albo jako element biżuterii), można kupić w okolicach Czeskiego Raju. Ten obszar będący miejscem występowania wielu szlachetnych kamieni (m.in. ametystów, agatów i granatów), stał się ważnym ośrodkiem czeskiej produkcji jubilerskiej. W tym kontekście warto wspomnieć m.in. o mieście Turnov, które bywa zwane „miastem kamienia szlachetnego”.

Wymień, prześlij korony czeskie

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na terenie Czech występuje wiele ciekawych kamieni szlachetnych (np. granaty i mołdawity). Podczas zakupów trzeba jednak uważać na podróbki z masy szklanej.

Wakacje w Czechach – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz opis zachęcił wiele osób do odwiedzenia Czech. Ten kraj poza niewielką odległością od Polski, wyróżnia się między innymi brakiem utrudnień wjazdowych, bezpieczeństwem oraz podobieństwem kulturowym. Podczas czeskich wojaży warto odwiedzić nie tylko zatłoczoną i kosmopolityczną Pragę. Zwiedzanie tego stołecznego miasta najlepiej zaplanować na godziny i dni, w którym nie następuje kulminacja ruchu turystycznego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Praga cechuje się bardzo dużym natężeniem ruchu turystycznego. W miarę możliwości, czeską stolicę warto zwiedzać wczesnym rankiem albo późną nocą.

Atutem Czech są także dość umiarkowane ceny. Dane serwisu Numbeo wskazują, że ogólny poziom cen dóbr konsumpcyjnych w Pradze jest o 14% wyższy od analogicznego wyniku dotyczącego Warszawy. Ta różnica na niekorzyść Pragi jest spowodowana głównie wyższym kosztem zakupu żywności. Lepiej przedstawia się koszt posiłków w restauracjach. Pod tym względem, Warszawa i Praga znacząco się nie różni cenowo. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że cenniki najbardziej uczęszczanych i prestiżowych jadalni są dostosowane do portfeli turystów z Zachodniej Europy. Podobna sytuacja dotyczy również niektórych hoteli. Na szczęście przy pomocy Internetu możliwe do znalezienia są również tańsze i całkiem dobre opcje noclegu oraz posiłku.

Warto również zdawać sobie sprawę, że poza Pragą ogólny poziom cen (np. w restauracjach) jest znacząco niższy. Przykładowa różnica ogólnego poziomu cen konsumpcyjnych pomiędzy Pragą i urokliwym Ołomuńcem wynosi aż 15% (na korzyść tego drugiego miasta). Ogólnie rzecz biorąc, wyjazd do Czech pozostaje względnie tanią opcją i nie powinien wiązać się z dużymi wydatkami (o ile polski turysta będzie uniknął najdroższych opcji noclegu i posiłków).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W Czechach zróżnicowanie cenowe pomiędzy Pragą i pozostałymi metropoliami jest większe niż analogiczna różnica dotycząca Warszawy oraz polskich dużych miast (np. Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska).

Wymień, prześlij korony czeskie



Booking.com

Exit mobile version